pulLUP 2014

Byl pozdní večer 14. březen,
ohlášek zval ku luštění hlas...
 
U příležitosti 10. výročí zrodu Luštitelského přeboru bystrcké farnosti se právě v uvedený pátek konala v Arše akce, která tu ještě nikdy nebyla. Dostala podtitul PŮLNOČNÍ V BŘEZNU a podobně jako Máchův Máj lákala všechny zamilované (do křížovek a luštění všeho) - odtud i lehce poetický úvod:-) Přihlásit se mohl kdokoli, kdo dovršil 18 let. Protože zahájení bylo naplánováno na 23.55, příležitost změřit síly s dalšími farníky měli zásluhou půlnočního startu tentokrát také ti, kteří se třeba vrací pozdě z práce...
 
Pro dokreslení noční atmosféry v potemnělé Arše za vchodovými dveřmi hořely svíčky. Když kolem nich soutěžící procházeli, ani ve snu by je nejspíš nenapadlo, že tam nejsou jen tak. O několik chvil později se na jejich počet zaměřila jedna ze soutěžních otázek. Že jich bylo hned osm, pozornosti příchozích jaksi ušlo, a do rozptylu od tří do sedmi se nevešel.
 
Někteří farníci na účast v půlnočním luštitelském přeboru rezignovali předem, a to hlavně ze dvou důvodů. Jedni se obávali, že večer usnou a budík jim nebude dostatečně nápomocen, druzí pro změnu, že během luštění usnou. Také proto si měl každý možnost donést si hrnek a lžičku a na místě si objednat kávu či čaj, čehož hned tři čtvrtiny luštitelů využily. 
Úkoly byly proto připraveny tak, aby se soutěžící nenudili a pokud možno se i trochu pobavili. Koneckonců už i některé úvodem sdělené organizační záležitosti vzbudily úsměv ve tvářích. Tak například:
 
• Usnout, zdřímnout, chrápat povoleno – NEBUDIT (budí pořadatel) kdyby usnul taky, tak první probuzený vzbudí jeho
• Přítele na telefonu, publikum ani souseda rušit nebudeme
• Nikde neříkejte, že jste byli na půlnočním lupu – nevíte, kdo vás poslouchá:-)
 
K tomu, aby půlnoční LUP nebyl jen prostou kopií denního LUPu měly přispět i některé nové prvky. Jedním z nich bylo, že soutěžící bojovali pod přezdívkami. Představili se tak například Starý pes, Veverka, Šiška, Fáťa z Bástru, Nikdo, Harmonika či Bobik.
 
Do slavnostního zahájení akce se zapojila k údivu všech příchozích i jedna velmi známá česká herečka. Oproti klasickému LUPu se tentokrát hravou formou testovala i všímavost a bystrost i správný odhad v pohádkové audiosoutěži. Tato první "rozehřívací" část, jejíž vyhlášení se uskutečnilo na samý závěr akce, přinesla následující výsledky:
 
Audio-postřehová soutěž:
 
  Soutěžící Body
1. Joe 70
2. Fáťa z Bástru 59
2. Bobík 59
3. Veverka 54
4. Akdar 52
5. Pepi 49
6. Starý Pes 45
6. Nikdo 45
6. Šiška 45
7. Mamut 41
8. Harmonika 38
9. Moore 26

 

Bylo krátce po půl jedné když účastníci poprvé před sebou uviděli všech osm úkolů. A taky modré objednávkové lístky na nichž si mohli vybrat, zda chtějí uvařit kávu či čaj. Zatímco přítomný číšník vyřizoval objednávky, luštitelé se noc nenoc vrhli na úkoly (viz ZDE).
Navzdory brzkým ranním hodinám se jim dařilo nad očekávání. A co víc - nikdo neusnul:-)
 
Luštitelská soutěž:
 
     
1. Joe 107
1. Harmonika 107
2. Starý Pes 106
3. Veverka 101
4. Šiška 100
5. Nikdo 99
6. Bobík 84
7. Fáťa z Bástru 71
8. Pepi 56
9. Mamut 34
10. Akdar 34
11. Moore 13
 
Pro zpestření byla připravena i anketa, v níž luštitelé ukázali krom jiného i smysl pro humor. Na otázku "Co vám při luštění chybělo?" odpověděli např. intelekt, teplo na kolena, lepší soused, lupa a víc kafe, víc štěstí, ale také nic a v jednom případě dokonce vůbec nic...
 
"Co luštitele překvapilo?" Vtipné počáteční úkoly, všechno, v tuto dobu asi nic, početná účast, začátek, tma, svíčky, už nic a taky všetečné otázky.
 
Hned dvě třetiny soutěžících odpověděly kladně na otázku, zda by přišli na případný další půlnoční přebor. Jeden účastník přiznal, že si dvě hodiny (od 21. do 23. dopředu naspal) :-)
 
Necháme se překvapit, jestli ještě budou mít někdy takovou možnost...
 
PS: A ještě s radostí posílám dál jeden vzkaz od luštitelky nefarnice: "Vyřiď srdečné pozdravení farníkům i farnicím".        (Právě se stalo:-)