LUP 2008

Fotky z letošního ročníku najdete zde

 

Málokteré datum vzbuzuje na veřejnosti tolik pozornosti jako pátek třináctého. Mnozí jedinci v tento den pro jistotu nevytáhnou paty z domu a snaží se oněch 24 hodin nějak ve zdraví přečkat, aniž by vyvíjeli jakoukoli aktivitu...

Bystrčtí farníci - to je ale jiná káva! Právě na pátek třináctého byl naplánován 4. ročník Luštitelského přeboru farnosti. Datum konání bylo zveřejněno ve značném předstihu, a tak ti, kteří se přihlásili, měli dostatek času, aby vyladili svoji formu. Přestože se rok co rok objeví mezi připravenými úkoly nějaká specialita a nelze tedy natrénovat všechno, lze alespoň mozek zahřát na provozní teplotu.

Na startu 4. ročníku, který byl z převážné většiny věnován 150. výročí lurdského zjevení, stanulo 23 účastníků. Letošní novinkou bylo, že do kategorie od 16 let mohli vstoupit i ti, kteří by věkem ještě patřili do nižší kategorie. Této (na první pohled nevýhodné) možnosti jeden z účastníků skutečně využil a zapsal se tak nesmazatelně do historie. A mezi dospěláky si vedl znamenitě!

Jako obvykle se ještě před zahájením přeboru ozývaly hlasy ze dvou táborů. První požadoval v porovnání s loňskem laťku zvýšit, druhý pro změnu snížit. Obtížnost tedy zůstala na stejné (tedy loňské) úrovni. Desítka luštitelů v kategorii do 15 let i třináctka dospělých řešila vesměs úkoly s bravurou sobě vlastní. Také letos měl kdokoli a kdykoli možnost zvednout ruku a požádat o pomoc pokud mu nebylo něco jasné nebo si jen chtěl ujasnit svoji domněnku, jak luštit. Nejvíce dala zabrat úloha, která vyzývala ke složení křížovky. Vzhledem k tomu, že za něj bylo možno nahnat velké množství bodů, ti kdo tuto úlohu přešli bez povšimnutí v konečném účtování nemohli pomýšlet na postup mezi špičku. Více účastníků se pídilo po tom, zda lze v jedné křížovce použít týž výraz ve vedorovném i svislém směru. Záporná odpověď je sice nepotěšila, ale aspoň měli čas vymyslet řešení v souladu s regulemi pro tvorbu křížovek. Jeden z účastníků sice vyplnil oba obrazce kompletně, ale bohužel se tímto omezením neřídil, čímž se najisto připravil o umístění na "bedně".

Biblický minitest v němž se dokončuje úryvek tentokrát čerpal z knihy Přísloví. S trojicí otázek si poradila bezchybně jen jedna luštitelka. Patří jí obdiv! Ale ostatně nejen jí. Vlastně úplně všem a tím spíš, že přišli i když jejich ambice nebyly úplně nejvyšší.

Osmdesát  minut na zvládnutí kompletního scénáře 4. LUPu stačilo málokomu, a tak o to zajímavější bylo při vyhodnocování zkoumat taktiku, kterou jednotliví soutěžící zvolili.

Stalo se již tradicí, že každý z účastníků obdrží sladkou odměnu (bez ohledu na počet vyluštěného). Letos to kromě ovocného želé byly také lázeňské oplatky z firmy UNITA spol. s r. o. Přebor probíhal ve spolupráci s časopisem ŠALAMOUNKY.

Příští ročník Luštitelského přeboru ponese pořadové číslo 5. Nenechte si toto jubileum ujít. Nebudete litovat!

 

Kategorie do 15 let:

Pořadí Jméno a příjmení Body
1. Jana Vechetová 261,8
2. Zdislava Klementová 212,4
3. Filip Lamparter 210
4. Jan Bareš 200,1
5. Markéta Šobová 151,2
6. Otakar Valenta 130
7. Kateřina Vechetová 120,75
8. Tomáš Lamparter  90,2
9. Václav Lamparter  76,8
10. Veronika Vechetová  76,7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pořadí kategorie od 16 let:

1. Ilona Burdová  292 
2. Petr Onuca 279 
3. Jiří Klement 256 
4. Jana Lamparterová 242
5. Marta Klementová 232
6. Marta Míčová 230
7. Vojtěch Klement 227
8. Jiří Bareš 212
9. Nela Jílková 204
10. Marie Barešová 199
11. Cecílie Pláničková 182
12. Milan Onuca 174
13. Michal Lamparter   68
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vivat LUP 2009!